Rotator zdjęć

Główna treść strony 2014

Historia miejsc i ludzi - spotkanie w Serocku

Spotkaniem w Centrum Opieki, Wychowania, Terapii KKWR w Serocku 14 czerwca  zakończyliśmy projekt „Historia miejsc i ludzi – budowa i umacnianie tożsamości lokalnej”, realizowany przez Miasto i Gminę Serock.


Miejsce tego spotkania nie było przypadkowe, tematem wykładu dr. Sławomira Jakubczaka był Serock w XX wieku – od 1914 do 1980 roku. W tym budynku również – zwanym „willą doktora Bocka” - przyszło na świat kilka tysięcy Serocczan. Wybudowana przy ówczesnej ul. Kędzierskiego przez lekarza Konrada Bocka willa ma bogatą historię. Możną ją przeczytać w 34 odcinku serockiego Miejscownika. Autor wykładu opowiedział ją krótko uczestnikom spotkania – przypomniał o dziejach serockiej izby porodowej, krótką historię związaną z odbywającymi się tu lekcjami dla uczniów szkoły podstawowej, historię Rodzinnego Domu Dziecka. Budynek w ostatnim czasie przeszedł gruntowny remont, o czym opowiedziała dyrektor ośrodka, Pani Marzena Litwinek, prezentując współczesne przeznaczenie ośrodka Integracyjnego Centrum Opieki, Wychowania, Terapii KKWR i zapraszając zorganizowane grupy do korzystania z oferty ośrodka.  


Podczas prelekcji Pan Jakubczak opowiedział najważniejsze wydarzenia z najnowszej historii Serocka. Przytaczając najistotniejsze fakty – m.in. pożar miasta w 1893 roku, zwrócił uwagę, że te trudne doświadczenia były punktami zwrotnymi w historii miasta, które dały mu możliwość zmiany wizerunku i wprowadzania nowych rozwiązań.


Ważnym elementem serockiej historii jest osadnictwo tu Żydów. Ich życie koncentrowało się wokół rynku. Ciekawostką jest, że w 1932 roku miało tu miejsce ogromne wesele córki Rabina Morgensterna, które zgromadziło ok. 5000 gości i trwało 36 godzin.


Przytaczając historię budynku serockiej szkoły, prelegent zatrzymał się przy temacie architektury. Budynek szkoły podstawowej był jednym z najbardziej efektownych, stąd wiele osób wybierało go jako tło dla pamiątkowych fotografii. Uzupełnieniem tego tematu była historia starych budynków mieszkalnych, dawnej rzeźni, budynku Ochotniczej Straży Ogniowej, czy budynku, przeznaczonego na potrzeby gminy zegrzyńskiej. Charakterystyczną kamienicę Sajnogów (potem Zejdlerów) kojarzyli wszyscy obecni na spotkaniu, wspominając, że pamiętają czasy, kiedy funkcjonowało tu przedszkole, czy biblioteka.


Sławomir Jakubczak opowiedział również krótko historię najważniejszych osób związanych z Serockiem. Konrad Bock – serocki lekarz, jego synowie: Ryszard – zamordowany w Charkowie i Lubomir – służący w lotnictwie polskim w Wielkiej Brytanii, Stefan Hubicki – generał, piłsudczyk, Marian Duryasz – pilot Wojska Polskiego, Apoloniusz Kędzierski – malarz z przełomu XIX/XX wieku i jego brat Antoni Kędzierski serocki lekarz – to tylko niektóre nazwiska z tej ciekawej listy.


Helenę i Szymona Syrkusów kojarzymy z zaproszenia do swojego serockiego domu Pabla Picassa w 1948 roku. Ci znani architekci byli inicjatorami spotkań w Serocku również innych osobistości. Ich zaproszenie przyjął m.in. w 1947 r. Henry Crobb – amerykański architekt, w Polsce znany przede wszystkim jako twórca kolorowych zdjęć powojennej Warszawy.


Sobotnie spotkanie było okazją do podsumowań projektu. Wiele zgromadzonych zdjęć, archiwalnych dokumentów przyniesionych przez uczestników posłuży do przygotowania podsumowującej projekt wystawy.


W imieniu Burmistrza Miasta i Gminy Serock – Sylwestra Sokolnickiego serdecznie dziękujemy Panu Sławomirowi Jakubczakowi za przygotowanie i poprowadzenie dziesięciu prelekcji w ramach projektu, uczestnikom spotkań – szczególnie tym, którzy wzięli udział we wszystkich spotkaniach, a także wszystkim osobom, dzięki uprzejmości których mogliśmy zorganizować spotkania w różnych częściach gminy.

Agnieszka Woźniakowska

 

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

wstecz